Proč je na světě tolik zla?

Když John seděl na své přední verandě, nemohl si pomoci, ale nepřemýšlel nad odvěkou otázkou: proč je na světě tolik zla? Celý život byl oddaným křesťanem, ale nedávné události ho přiměly zpochybnit svou víru. Viděl tolik utrpení a bolesti, jak ve svém osobním životě, tak ve zprávách, že nedokázal pochopit, jak to mohl milující Bůh dovolit. John se rozhodl hledat odpovědi. Šel do místního kostela a mluvil se svým pastorem, ale odpovědi, které dostal, mu způsobily jen další otázky. Obrátil se ke knihám a filozofickým textům, ale přesto nenašel žádnou uspokojivou odpověď. 

Přemýšlení o zlu - vytvořeno Midjourney

Jednoho dne, když se John procházel parkem, potkal muže jménem David. David byl profesorem filozofie na místní univerzitě a zahájili rozhovor o povaze zla. David vysvětlil, že zlo není síla sama o sobě, ale spíše nepřítomnost dobra. Pokračoval tím, že lidem byla dána svobodná vůle a bylo na nich, zda se rozhodnou konat dobro nebo zlo. Tento rozhovor v Johnovi něco zažehl a rozhodl se věnovat konání dobra ve světě. Začal jako dobrovolník v útulku pro bezdomovce, přispíval na charitu a pomáhal svým sousedům, jak jen mohl. Zjistil, že konáním dobra dokáže pozitivně ovlivnit svět a přinést trochu světla do temnoty. 

John si svými činy uvědomil, že odpověď na otázku, proč je na světě tolik zla, není něco, co by se dalo najít v knihách nebo filozofických textech. Bylo to něco, co se muselo prožít a zažít. Zjistil, že když se rozhodl konat dobro, dokázal změnit svět a přinést trochu naděje svému okolí. Nakonec John došel k poznání, že svět není ve své podstatě zlý, ale že je spíše na každém jednotlivci, zda se rozhodne konat dobro nebo zlo. Naučil se, že když se rozhodne konat dobro, může mít pozitivní dopad na svět a pomoci dosáhnout změny.

Koncept zla zkoumali filozofové, teologové a učenci v různých oblastech. Jedním ze způsobů, jak kategorizovat zlo, je rozlišovat mezi morálním zlem, přirozeným zlem a metafyzickým zlem [3]. Morální zlo se týká úmyslného poškození, které jednotlivci způsobují druhým, zatímco přírodní zlo zahrnuje přírodní katastrofy nebo jevy, které způsobují škody, jako jsou zemětřesení nebo nemoci. Metafyzické zlo na druhé straně odkazuje na myšlenku zla jako na vlastní kvalitu vesmíru nebo na koncept absence dobra. Další způsob kategorizace zla je založen na teoriích metafyzického a empirického zla. Tyto teorie popisují čtyři hlavní šablony, jejichž prostřednictvím lze porozumět zlu: nepřítomnost, hmota, privace a skutečné vlastnictví [1]. Teorie nepřítomnosti předpokládá, že zlo je nepřítomnost dobra, které by mělo být přítomno, zatímco teorie hmoty naznačuje, že zlo je fyzická substance, která existuje ve světě. Privační teorie tvrdí, že zlo je nedostatek dobra, které by mělo být přítomno, zatímco teorie skutečného vlastnictví naznačuje, že zlo je skutečnou vlastností určitých bytostí nebo činů. Někteří učenci navíc rozlišují různé druhy zla na základě jejich zdrojů. Například démonické zlo je zlo, které je vykonáváno za výslovným účelem ublížit druhým nebo pro potěšení ze zážitku způsobení škody [2]. Celkově vzato je kategorizace zla komplexním a nuancovaným tématem, které bylo prozkoumáno různými způsoby různými vědci a obory.

Kam dál? 

1. plato.stanford.edu

2. litkicks.com

3. www.newworldencyclopedia.org


Komentáře